Eski zamanların birinde bir otlakta öküz sürüsü yaşarmış. Yaşarmış yaşamalarına ama civardaki aslanlar bir türlü rahat bırakmazlarmış onları. Hemen her gün saldırırlarmış bu sürüye… Öküz dediğin öyle yabana atılır bir hayvan değil ki, bir araya toplandılar mı kolayca defetmesini bilirlermiş o koca aslanları…
Gün geçtikçe aslanları almış bir kaygı. “Herhalde bize bu otlağı terk etmek düşüyor” demiş aslanlardan birisi… . 
“Evet” diye tasdik etmiş diğerleri… “Nereye gideriz” diye düşünürlerken “Bir dakika” diye bir ses duymuşlar gerilerden. Herkes dönüp bakmış sesin geldiği tarafa. Sürünün en çelimsiz, ama kurnaz mı kurnaz bir ferdi olan topal aslanmış söze atılan…
“Hayır” demiş, “Hiçbir yere gitmiyoruz. Topal aslan elinde beyaz bayrak gitmiş öküzlerin yanına. Öküzlerin lideri olan boz öküz sormuş ne istediğini.
Topal aslan “Saygıdeğer öküz efendiler” diye başlamış lafa: “Bugün buraya sizden özür dilemek için geldik. Evet, size defalarca saldırdık, ama niye biliyor musunuz? Hep o sizin aranızdaki sarı öküz yüzünden… Onun rengi gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor. Onu gördük mü ne kadar barışsever olduğumuzu unutup size saldırıyoruz. Bunların hepsi sarı öküzün suçu. Verin onu bize, siz kurtulun biz de barış içinde yaşayalım!”
Boz öküz, diğer önde gelenlerle görüşmek üzere geri çekilmiş. Hepsi de sıcak bakmışlar bu teklife. Bir tek yaşlı benekli öküz “Olmaz” demiş ama kimseye dinletememiş sözünü. Zavallı sarı öküz teslim edilmiş aslanlara. Diğerleri üzülmüşler üzülmesine ama elden ne gelir ki! Bütün sürünün selameti için bir öküz. Gerekliymiş bu…
Gerçekten de günlerce sürüye saldıran olmamış. Huzur içinde geçer olmuş günleri. Ama aslan milleti bu, ne kadar sabreder ki? Hele öküz etinin tadını aldıktan sonra. “Acıktık !” demişler Topal aslan boz öküzün yanına giderek girmiş söze: “Gördünüz ya biz aslanlar ne denli uysal milletiz. Yalnız buraya bunu söylemek için gelmedim. Büyük bir problemimiz var!..”
“Nedir?” demiş boz öküz merakla. “Şu sizin uzun kuyruklu öküz” demiş topal aslan ve devam etmiş: “Öyle uzun bir kuyruğu var ki nereden baksak görünüyor. O kuyruğu salladıkça bizim de aklımız başımızdan gidiyor. Gözümüz dönüyor, sürüye saldırmamak için kendimizi zor tutuyoruz. Gelin verin onu bize bu mevzuyu burada kapatalım. Eskisi gibi barış ve huzur içinde iki taraf da hayatını sürdürsün.” Boz öküz yine istişare yapmış sürünün ulularıyla. Yine sadece benekli öküz olmuş karşı çıkan. Hepsi de “Verelim gitsin” demişler… İstişare daha da kısa sürmüş bu defa. Dışlamışlar uzun kuyruğu sürüden. Saatler sürmüş zavallının çırpınışları ama sonunda o da yenik düşmüş aslanlara.
Tekrar tekrar yinelenmiş bu olanlar… Her geçen gün daha da semirmiş aslanlar, alabildiğince güçlenmişler… Öküzlerse her geçen gün daha da zayıflamışlar, seyreldikçe seyrelmişler… Aslanlar küstahlaştıkça küstahlaşıyorlarmış. Artık bir sebep bile söyleme gereği duymuyorlarmış… “Verin bize şu öküzü sonra karışmayız” derlermiş sadece… Zavallı öküzlerin “Hayır” diyebilecek güçleri kalmamış. Hepsi birer birer can veriyorlarmış aslanların pençesinde. Boz öküz de aralarında olmak üzere birkaçı kalmış en sona.
“Ne oldu bize, ne zaman kaybettik bu harbi aslanlara karşı, oysa ne kadar da güçlüydük?” diye sormuş biri boz öküze…
“Biz” demiş boz öküz, gözleri nemli ve sesi pişmanlıkla titreyerek, “Sarı Öküz’ü verdiğimiz gün kaybettik bu kavgayı!…
 
Tabi bu anlatılan bir hikâye. Ancak bu hikâyeyi; insana, topluma uyarlamak ve değerlendirme yapmak elbette ki mümkün.
Hikâyede olduğu gibi öküzler nasıl ki Benekli Öküz’ü dinlemeyerek, taviz üstüne taviz vermelerinin sonucu olarak teker teker aslanların pençesi altında can verdilerse sakın sevdiklerinizi hatalarından dolayı terk etmeyelim. Adam harcama kolaycılığına kaçmayalım. Dostlarımızı hatalarıyla kabul etmekle yine biz kazanacağız. Kusurları düşmanlarınız için bir avantaj olarak görülse de dostlarınızı hataları ile kabul edin.  
Ve yine unutmayın ki içinizdeki en kalitelisi gidene kadar düşman sizi rahat bırakmayacaktır. Betonun oluşması için çimentoya, taşa, suya ihtiyaç olduğunu sakın unutmayın. Bunlardan birisi eksik olduğu zaman beton olmayacağını da aklınızdan çıkarmayın.
Yoksa biz daha çok ” Sahi, biz nerede hata yaptık? Sorusunu sormaya devam ederiz.
Sevgide kalın, sevgiyle kalın…
Sponsor
MuhabirSerkan ŞANSEVER
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikTARİHİ SAAT KULESİ RESTORE EDİLİYOR
Sonraki İçerikALPEREN AKEL MECLİS BAŞKANLIĞI’NDAN İSTİFA ETTİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz