Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara, Afyonkarahisar, Aksaray, Çorum, Eskişehir ve Konya’da 26 “Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi”nin kurulduğunu, hız ihlallerine yönelik denetimlerde sistemin kullanılmaya başlandığını bildirdi.

SİSTEM, ŞEHİR İÇİNİ DE KAPSAYACAK ŞEKİLDE DÜZENLENİYOR

Çorum-Sungurlu arasına yerleştirilecek sistemle araçların iki nokta arasında geçtiği süre tespit edilerek ortalama hızları hesaplanacak.  Ortalama hızın üzerinde olan sürücülere ise idari cezalar uygulanacak.

Daha önce şehir içini kapsamayacağı açıklanan sistemin yeniden düzenlenerek, Uyanıkerler ile SGS arası, şehir içini de kapsayacağı öğrenildi.

HIZ KORİDORU NEDİR?

Otoyol üzerinde belirli noktalara sabit mesafeli Plaka Tanıma Sistemi kameraları yerleştirilir. Birinci noktadan giriş yapan aracın hız ve zaman bilgisi çekilen araç fotoğrafı ile birlikte hafızaya alınır, araç ikinci noktadan geçiş yaptığı anda aynı bilgiler yeniden alınır ve gidilen mesafe, iki nokta arasında alınan zamana bölünerek ortalama hız tespit edilir. Sistem sadece iki nokta arasında sınırlı kalmayarak değişik mesafelere ilave edilen yol üzerindeki Plaka Tanıma Sistemi kameraları ile genişletilebilmektedir.

Hız koridoru uygulaması, tek ve belirli bir nokta üzerinden yapılan hız ölçüm sistemlerine göre daha iyi sonuçlar verir. Genelde Radar Hız Ölçüm Noktaları sürücüler tarafından tespit edilir ve taşıtlar bu noktaya geldiğinde yavaşlar. Ana arter yollarda belirlenen iki veya daha fazla nokta arasında hız koridoru uygulaması yapılarak sadece ilgili noktada değil uzun bir mesafede hız ölçümü yapılmış olur.

Sponsor
MuhabirSerkan ŞANSEVER
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikDOĞAYA BIRAKILAN HAYVANLAR UNUTULMADI
Sonraki İçerikSUNGURLU’DA KDV DENETİMLERİ BAŞLADI !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz