Haftalar öncesinden başlayan ve gergin bir ortamda geçen Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meslek komitesi organ seçimleri Pazar günü tamamlandı. Mevcut Başkan Behiç Akkaş’ın ‘Beyaz’, eski Başkan Alaattin Akel’in ‘Sarı’ pusula ile girdiği seçimlerde beyaz pusula seçimi 7-5 kazandı.

NELER OLMUŞTU ?

Seçim takvimi ilk açıklandığında askı sürecinde yaşanan usulsüzlük nedeniyle bazı üyeler İlçe Seçim Kuruluna ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyusunda bulunmuş, ilçe seçim kurulu yapılan itirazı haklı bularak seçim takvimini durdurarak, 15 Ekim’de yapılması planlanan seçimi 30 Ekim tarihine almıştı. Yine seçim takvimi içerisinde haksız bir şekilde isimlerinin silindiğini öne süren bazı üyeler, yine İlçe seçim kuruluna ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuş, ilçe seçim kurulunun verdiği red kararına rağmen, il seçim kurulu yapılan itirazı haklı bulmuş ve silinen üyeler tekrar listeye eklenmişti.

SEÇİMDE İLKLER YAŞANDI

Pazar günü Mahmut Atalay Spor Salonu’nda yapılan seçimler ilklere sahne oldu. Eşit oy alan 3 grupta 5 asil üye kura ile belirlendi.

İlk olarak 1. grupta her iki listede yer alan Mustafa Doğan 30 oyla 1. Asil üye seçilirken, 15 oy alan Ömer Can Koca, Cavit Küpcü ve Uyanıkerler Gıda arasında kura çekildi. Kura sonucunda 1. Grupta 2. Asil üye Ömer Can Koca seçildi.

Mevcut Başkan Behiç Akkaş ve Ergüller Makina’nın beyaz, İlhan Bayav ve Motorlu Taşıtlar Koop.’nin sarı pusula ile yarıştığı 2. Grupta ise 46 üye oy kullandı. Her iki listede 23’er oy alırken, asil üyeler yine kura ile belirlendi. Yapılan kura sonucunda İlhan Bayav 1. Asil üye, Moturlu Taşıtlar Koop. ise 2. Asil üye olarak seçilirken, başkanlık için yarışan Behiç Akkaş, kendi grubundan çıkamadı.

Diğer bir kura ile belirlenen grup ise 4. Grup oldu. 14 üyenin oy kullandığı grupta Ramar Gıda ve Tuncaylar Gıda beyaz, Birmar ve Zaman Bakkaliyesi sarı pusulada seçime girdi. Her iki listede 7’şer oy alırken, yapılan kurada Ramar Gıda 1. Asil, Tuncaylar Gıda ise 2. Asil üye olarak seçildi.

KAZANAN ASİL ÜYELER;

1.Grup ; Mustafa Doğan, Ömer Can Koca Sun Bakliyat

2.Grup; 19 Özlem Turz. Limited Şirketi İlhan Bayav, Sınırlı Sorumlu Sungurlu 28 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Koop.

3.Grup; Devlet Kanmış, Akaylar Kasabı Faruk Akay

4. Grup; Ramar Gıda ve İhtiyaç Mad. Paz. Dağ. San. Tic. Ltd. Şti., Tuncaylar Gıda İnş. Day. Tük. Malz. San. Tic. Ltd. Şti.

5. Grup; Koçoğulları Pet. Nak. Zahire Gıda İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Akça Karadeniz Ekmek Fırını Kazım Tufan

6. Grup; Nuh Aluç, Ramazan Mert Mir Tekstil

7. Grup; Kütükoğulları Zirai Aletleri Otomotiv ve Nak. San. Ve Tic. Ltd. Şti., İsmail Kılıç,

8. Grup; Şahiner Enerji İnşaat Taah. Pet. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Akel İnşaat Alaatin Akel

9. Grup; Mesut Özsaray, Şakir Gülünay

10. Grup; Sedat Akay, Özkul Sigorta Aracılık Hiz. Ltd. Şti.

11. Grup; Cemal Ragıp Özsarı, Sema Otomotiv Nak. San. Ve Tic. Ltd. Şti.

12. Grup; Uğur Oto Sungurlu Otomotiv. Turz. İnş. Emlak San. Ve Tic. Ltd. Şti., İsmet Barış Balku Hüsemoğlu Otomotiv

ŞİMDİ NE OLACAK ?

Şimdi herkesin merak ettiği konuya gelelim. Mevcut Başkan Behiç Akkaş, her ne kadar davulla, zurnayla ‘TSO Başkanlığını’ ilan etse de, kazın ayağı öyle değil.

2. Gruptan seçime girip grubundan çıkamayan Akkaş, kendisine bir ‘B’ planı yapmış. 11. Gruptan asil üye seçilen Sema Otomotiv, 18 Nisan 2022 tarihinde Behiç Akkaş’ı müdür olarak atamış. Her ne kadar karar 18 Nisan’da alınsa da 21 Ekim 2022 tarihinde tescil edildiği için, oda ve borsa organ seçimleri mevzuatına göre 6 aylık süreyi dolduramadığı için ‘ŞİMDİLİK’ meclise giremiyor.

GELELİM SONUCA!

İlklerin yaşandığı TSO organ seçimlerinde beyaz pusula 7 grubu alarak 14 asil üye, sarı pusula ise 5 grubu alarak 10 asil üye seçmiş oldu. Meslek Komitesini seçimlerinin kesinleşmesinin ardından, 24 üye önümüzdeki hafta toplanarak seçilen 24 kişi içerisinden yönetim kurulu başkanı, üyelerini ve meclis başkanını seçecek. Seçimin Sungurlumuza hayırlı olmasını diliyoruz…

Sponsor
MuhabirSerkan Şansever
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikOKULLARDA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU
Sonraki İçerik40 KİLOLUK LAHANALAR ŞAŞKINA ÇEVİRİYOR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz