Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri her zaman gergin geçmiştir. Nitekim bu seçimde gergin başladı ve son ana kadar gergin geçti.
İki adayın aylar öncesinden başlayan seçim çalışmasının ilk ayağı 30 Ekim 2022 Pazar günü Mahmut Atalay Spor Salonu’nda yapılan meslek komitesi organ seçimleriyle sona erdi. Mevcut Başkan Behiç Akkaş seçime beyaz pusula ile girerken, eski başkan Alaattin Akel ise sarı pusula ile seçime girdi.
 
İLKLER YAŞANDI…
Bu zamana kadar yapılan seçimlerin aksine, bu seçim ilklere sahne oldu. Saat 09:00’da başlayan ve 15:00’de sandıkların açılmasıyla sona eren seçimde, 12 meslek gurubunda 3 meslek grubu eşit oy alarak 6 meclis üyesi kura ile belirlendi. Her ne kadar ilk etapta beyaz pusula 14, sarı pusula 10 meclis üyesi kazansa da, İlçe seçim kurulunda yapılan 1. grup kura çekiminde beyaz pusula meclise 13, sarı pusula ise 11 meclis üyesi sokmuş oldu.
 
EN AKILDA KALAN OLAY…
Mevcut başkan Behiç Akkaş’ın 2. gruptan girdiği seçimi İlhan Bayav ve Veysel Kocabaş’ın kazanırken, Behiç Akkaş’ın 24 kişilik meclis üyeliğinde yer bulamaması, seçimin en akılda kalan olayı oldu.
Yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve disiplin kurulu üyeleri seçimleri öncesi, beyaz pusula mevcut 13 meclis üyesini korumak, sarı pusula ise 11 olan meclis üyesini artırmak için bir hafta boyunca yoğun bir çaba sarf etti. Behiç Akkaş’ın giremediği seçimde beyaz pusula da kimin başkan adayı olacağı son ana kadar netlik kazanmadı.
 
TSO’NUN YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ…
Seçimin ikinci ayağı 6 Kasım Pazar günü Ticaret ve Sanayi Odası lokalinde yapıldı. Beyaz pusulada İlhan Ambarkütükoğlu başkan adayı olarak gösterilirken, sarı pusula da ilk seçimde olduğu gibi Alaattin Akel başkan adayı gösterildi. İlhan Ambarkütükoğlu 13 üyenin oyunu alarak Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni başkanı olurken, Alaattin Akel’in listesi 11 oyda kaldı.
İlhan Ambarkütükoğlu başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri Nuh Aluç, Mustafa Doğan, Osman Koca, Ramazan Mert, Devlet Kanmış ve Cemal Ragıp Özsarı’dan oluştu.
Disiplin Kurulu Üyeliğine ise Yasin Şahin, Mehmet Arif Büyükyıldız, Engin Akkaş, Bahri Kocamanoğlu, Halil Buğrahan Kopan ve Mehmet Ergül seçildi.
 
TEPKİLERE NEDEN OLDU…
Seçimin ardından, Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni başkanı “İLHAN AMBARKÜTÜKOĞLU’ olsa da, bazı çevrelerce ‘Behiç Akkaş’ın başkan seçilmiş gibi lanse edilmesi akıl tutulmasına neden oldu.
24 kişilik meclis üyesi listesinde yer bulamayan, yer bulamadığı gibi Pazar günü yapılan başkanlık seçiminde liste çıkaramayan, oy kullanamayan birinin seçimi, nasıl 13-11 kazandığı ilçede merak konusu oldu. 5-6 ay sonra ne olacağı bilinmez ama seçime ‘Başkan Adayı’ olarak giren ve seçimi kazanarak tartışmalara noktayı koyan ‘İLHAN AMBARKÜTÜKOĞLU’nun başkan olarak görülmemesi abesle iştigal etmekten öteye gitmiyor.
 
HERKES BUNU KONUŞUYOR…
Tüm Sungurlu şuanda 5-6 ay sonra yaşanacak olan ayak oyunlarını konuşuyor. Ticaret ve Sanayi Odası meclisinin onurlu bir makam olduğunu söyleyen bazı meclis üyeleri, kendisini bilen onurlu meclis üyelerinin bu ayak oyunlarına gelmemesi gerektiğini, yaşanabilecek bu ayak oyunlarına asla müsaade etmeyeceklerini, kendileri gibi diğer meclis üyelerinin de buna müsaade etmemeleri gerektiğinin altını çiziyor.
 
KAZANAN SUNGURLU OLSUN…
Yazının başında da belirttiğim gibi bu seçim hem garip olaylara, hem de ilklere sahne oldu. Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na seçilen İLHAN AMBARKÜTÜKOĞLU başta olmak üzere, tüm yönetim kurulu, disiplin kurulu ve meclis üyeliğine seçilen hemşehrimize yeni görevinde başarılar diliyor, ‘KAZANANIN SUNGURLU’ olmasını temenni ediyoruz.
Sponsor
MuhabirSerkan ŞANSEVER
Önceki İçerikOTOMABİL ORTA REFÜJE DEVRİLDİ : 5 YARALI
Sonraki İçerikHİLE VE SİYASETLE TSO’YA BAŞKAN OLAMAYACAKSIN!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz