Sungurlu’da barut, fişek ve kapsül fabrikalarında test üretimleri başladı. Barut, barutun ham maddesi nitrogliserin ve nitroselüloz, fişek ile kapsül fabrikalarından oluşan tesisler Çorum’u, savunma sanayiinde üs haline getirecek.

Türkiye’de tek seferde temeli atılan en büyük savunma sanayii yatırımı olan tesisler 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) koordinatörlüğünde kurulan ve 6 milyar TL’lik yatırım tutarı bulanan savunma sanayi tesisleri ekonomiye 200 milyon euro katkı sağlayacak.

Çorum’da savunma sanayi alanında tarihî bir gün yaşanırken Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sungurlu Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikalarda incelemelerde bulundu. Tesisleri sırayla ziyaret eden Bakan yardımcısı Muhsin Dere yetkililerle görüşerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, 6 milyar TL’ye mal olan tesislerin savunma sanayi alanında özel sektör ve devletin tek seferde yaptığı en büyük yatırım olduğunu açıkladı.

Savunma sanayi alanında mutlu bir günü yaşadıklarını anlatan Bakan Yardımcısı Dere, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan fabrikalarımızda bugün test üretimleri başladı. İşçilerimiz burada, tezgahlarımız çalışıyor. Test üretimi nedeniyle fabrikalarımızı ziyaret ediyoruz. Bu yatırımı yapan yatırımcılarımızı, mühendisinden işçisine kadar tüm çalışanları tebrik ediyorum” dedi.

Bu yolculuğun 1.5 yıl önce başladığını açıklayan Dere, “Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi 5 bin dönüm alandan oluşurken sade 500 dönümlük alanda tesislerimiz vardı. 4 bin 500 dönüm alan ise boştu. Gelinen noktada önce fişek fabrikası, kapsül fabrikası sonra barut fabrikasıyla 5 bin dönümlük OSB arazimizin tahsisleri tamamlandı. Şimdi 5 bin dönümden oluşan 2. etap için harekete geçildi. İnşallah OSB’nin devamı gelecek” dedi.

Türkiye’nin en büyük savunma sanayi tesisleri arasında yer alacak olan tesislerin test üretimlerine başladığını açıklayan Dere, “Şuanda kapsül fabrikamızdayız. Tezgahlarımız gelmiş durumda. Test üretimlerimiz başladı. Birkaç aylık deneme üretimlerinden sonra burada yüzlerce işçi ve mühendisin çalışacağı Türkiye’nin en büyük kapsül fabrikalarından birisi seri üretime başlamış olacak. Emek veren herkesi tebrik ediyorum. Fişek fabrikamızda da test üretimleri başladı. Barut fabrikamız 97 binadan oluşan Türkiye’nin en büyük barut fabrikası. Barut fabrikamızda da bir kaç ay içerisinde seri üretimler başlayacak hale gelecek.

Burada yaklaşık 2-3 bin kişi istihdam edilecek. Sanayicilerimiz yaklaşık 6-7 milyarlık yatırım yapıyor sanayicilerimiz. Savunma sanayi alanında özel sektörün ve devletimizin tek kalemde yaptığı en büyük yatırım tutarı” ifadelerini kullandı.

Sungurlu OSB’nin Türkiye’nin en önemli savunma sanayi üslerinden birisi olacağını açıklayan Dere, şunları kaydetti; “Burada sanayicilerimizi kutlamak, OSB yöneticilerini tebrik etmek lazım. İzinlerin alınması sürecinde bütün aşamalarında kaymakamımız ve OSB yönetimi büyük emek verdi.

Fabrikalarımız hayata geçmeden Sungurlu OSB’ye 40-50 civarında tahsis için başvuru oldu. OSB’de yerimiz dolduğu için tahsis yapılamıyor ama. İkinci OSB kurulduğunda onlarda yerini alacak. İstidam 2-3 bin ile sınırlı kalmayacak. Belki 5-10 bin kişilik istihdam sağlayacak. Sungurlu OSB, Türkiye’nin önemli savunma sanayi üslerinden birisi haline gelecek. Demek ki özgüven olursa, takip edilirse yapılabiliyormuş. Sungurlu bunu gösterdi. Çorumlu yatırımcılar bunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

Sponsor
MuhabirSerkan Şansever
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikSUNGURLU’DA ZEHİR TACİRLERİNE ŞAFAK OPERASYONU
Sonraki İçerikMANSUR YAVAŞ ÇORUM’DA KONUŞTU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz