Sungurlu Kaymakamlığının düzenlediği etkinlikle 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı.

Atatürk Meydanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Fatih Görmüş muhtarlarla birlikte anıta çelenk bıraktı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Cevheri Mahalle Muhtarı Ramazan Ergişi yaptı. Muhtar Ergişi konuşmasında; “19 Ekim 1829 da İstanbul nüfus sayımının yapılması ve bu nedenle yayınlanan Hattı-ı Hümayun’un muhtarlık kurumu tesisine giden yolu açtığı göz önünde bulundurularak bu tarihi günden hareketle Cumhurbaşkanlığımızın 19.10.2015 tarih ve 11 sayılı genelgesi ile her yıl 19 Ekim günü Muhtarlar günü olarak kutlanıyor olup bu anlamlı günün halkımıza ve görevlerini fedakarca yürüten tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Muhtarlık müessesesi kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden Devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikardır diyen Muhtar Ramazan Ergişi, Muhtarlarımız bulunduğu mahalle veya köyde Devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla Devlet kurumlan arasında köprü vazifesi görmektedir. Yönetim anlayışımız da vatandaşlarımızın Devletimize ihtiyaç duyduğun da çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli yer tutmaktadır. Günümüz de kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem de hüzün de halkının her zaman yanın da ve hizmetindedir.

Muhtarlarımızın zor şartlar ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri fedakarca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi Devletimizin muhtarlara verdiği önemin bir göstergesidir. Gerek Milli Gerekse Devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten muhtarlarımıza hizmetlerin den dolayı şükranlarımı sunuyor ilçemiz de görev yapan tüm mahalle ve köy muhtarlarımızın muhtarlar gününü en kalbi duygularımla kutluyor selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

19 Ekim Muhtarlar Günü programına Kaymakam Fatih Görmüş, Belediye Başkan vekili Bahri Sezen, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda muhtar katıldı.

Sponsor
MuhabirTuncay ÇATAL
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikKAYMAKAM GÖRMÜŞ KÖYLERDE YAPILAN ÇALIŞMALARI AÇIKLADI
Sonraki İçerikZAFER PARTİSİ’NDEN GAZETEMİZE ZİYARET

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz