İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Sungurlu’nun su sorununu dile getirdiği için Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner’e suç duyurusunda bulunan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin, cumhuriyet savcılığına başvurarak Sungurlu Belediye Başkanı hakkında, verdiği bir beyanattan dolayı şikayette bulunmuş; hakaret, iftira ve Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarından cezalandırılması için kamu davası açılmasını talep ettiğini söyleyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, ”Sungurlu halkının su çığlıklarına kulak tıkayanlar İskilip’e koşarak gidiyorlar. Defalarca ‘Sungurlu’da su sıkıntısı had safhada olacak, artık somut adımları atılması gerekiyor.’ dedik devletin valisine ama sesimizi duyuramadık.” Bu suretle, Sungurlu halkının temsilcisi olduğunu gösteren Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılıyorsa ben de bu kürsüden o törene katılan Çorum Valisi ve devlet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma yapan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu; “ 3 Şubat 2022’de Samsun’da meydana gelen olayda Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasını sembolize eden anıta yapılan saldırıda önceden planlandığı gibi halat bağlanarak araçla çekilmek suretiyle yıkılmak istenmiş fakat başarılı olunamamıştır. 4 Şubat 2022’de ise İskilipli Atıf’ın Çorum’un İskilip ilçesinde bulunan mezarı başında aile yakınları tarafından yapılan anma toplantısına Çorum Valisi, Çorum Belediye Başkanı ve Hitit Üniversitesi Rektörü başta olmak üzere, çok sayıda Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticisi ve milletvekili katılmıştır. Bu bilgiler kapsamında İçişleri Bakanının cevaplandırması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiğim yazılı soru önergesinde şunları sormuştum: Samsun’daki olay ile Çorum’daki anma toplantısının ilişkisi var mı? İskilipli Atıf’ın, ailesi tarafından anılmasına engel yoktur ama devlet erkanının katılmış olmasına imkân sağlayan bir af çıkarılmış mıdır ve iadeiitibar yapılmış mıdır? Çorum’daki toplantıda, Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkarak vatan hainliği suçlamasıyla yargılanarak idam edilen kişinin anma toplantısına katılan devlet yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır, başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?

Ben henüz cevap alamadım ama bakın, ne oldu değerli arkadaşlar: Çorum Valisi, cumhuriyet savcılığına başvurarak Sungurlu Belediye Başkanı hakkında, verdiği bir beyanattan dolayı şikâyette bulunmuş; hakaret, iftira ve Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarından cezalandırılması için kamu davası açılmasını talep etmiştir. Belediye başkanı ne demişti? “Sungurlu halkının su çığlıklarına kulak tıkayanlar İskilip’e koşarak gidiyorlar. Defalarca ‘Sungurlu’da su sıkıntısı had safhada olacak, artık somut adımları atılması gerekiyor.’ dedik devletin valisine ama sesimizi duyuramadık.” Bu suretle, Sungurlu halkının temsilcisi olduğunu gösteren Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılıyorsa ben de bu kürsüden o törene katılan Çorum Valisi ve devlet yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.

21’inci yüzyılın ilk çeyreğinde, henüz daha ilk çeyreğini doldurmadan, Türkiye Cumhuriyeti devleti iç ve dış siyasette, ekonomide ve sosyal hayatta zor günler yaşamaktadır. Büyük bir cesaretle “Türk olmaktan kurtulduk.” diyenler, Onuncu Yıl Marşı’nı duyunca sinirlenenler, İzmir Marşı’nı duyunca salonu terk edenler, İstiklal Marşı’nda ayağa kalkmayanlar ne yazık ki ülkemiz yönetiminde söz sahibi konuma geldiler ve kinlerini kusmaya başladılar.

Kamu kurumlarının giriş kapılarında yazılı olan “TC”‘leri sildiler. Bir taraftan Türk çocuklarından andımız esirgenirken, diğer taraftan bağlılık yemini ederek ABD vatandaşı olanlara üst düzeyde devlet görevi verdiler. Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkarak işgal kuvvetleriyle işbirliği yapanların isimlerini devlet kurumlarına verdiler. Bu işbirlikçiler için anma toplantıları, paneller düzenlediler; kitaplar, albümler çıkardılar. Ama değerli milletvekilleri, Türk milleti artık uyanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş felsefesine ve kurucu iradeye sahip çıkacaktır. Buna gönülden inanıyor, saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Sponsor
MuhabirSerkan ŞANSEVER
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikGENEL MÜDÜR YAZGI, SAAT KULESİ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Sonraki İçerikTANKER İLE OTOMOBİL KAVŞAKTA ÇARPIŞTI : 1 YARALI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz