Sungurlu Kaymakamı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Fatih Görmüş, 2021 yılı KÖYDES Faaliyetleri kapsamında açıklamalarda bulundu.

Kaymakam Görmüş, “2021 yılı içerisinde ülkemiz ve özellikle Çorum ilimizde yaşanan kuraklık dolayısı ile gerek ilçe merkezimiz gerekse köylerimizde yeraltı su kaynakları azalmış, bazı köylerimizde su kaynakları ve yeraltı sondajları kurumuştur. Köylerimizde yaşanan sıkıntıların en asgari düzeye indirilmesi amacıyla 2021 yılı bütçemizin % 98,70 lik kısmı tamamen yatırıma aktarılmıştır. 2021 yılı içerisinde Birlik Başkanlığımıza gelen Köydes Ödeneği ve İl Özel İdaresinden gelen Ödenekler ile ilçemiz köylerinde 2021 yılı içerisinde Yıllık programlar ve ek programlar ile toplam 9.042.688,26 TL tutarında yatırım yapılmıştır. Sorunlarımızın çözülmesi noktasında bütçe imkanlarımız doğrultusunda çalışmalarımız devam edecektir.”dedi.

2021 yılı içerisinde; Demirşeyh Grup Yolu ve Aşağı Fındıklı Grup yolları, Çavuşcu – Tokullu arası, Kula Köyü – Bayat ilçe bağlantısı ve Kırankışla ve İkizli köyleri girişlerinde eksik kalan kısımlar olmak üzere 21 km 1. Kat asfalt yol ve gerekli köy yollarında Asfalt Yama bakımları yapılmıştır diyen Kaymakam Görmüş açıklamasına şöyle devam etti; ”Yaşanan kuraklıklar nedeniyle bütçemizin Akpınar Köyü, Gülderesi köyü, Kula Köyü Paşa Çiftliği, Yukarı Beşpınar Köyü, Aydoğan Köyü, Çiçekli Köyü, Kuşçalı Köyü, Asayiş Köyü, Yarımsöğüt Köyü, Alembeyli – Kuzucak – Bahşılı Köyleri Grup Suyu, Terzili Köyü, Çayyaka Köyü ve Oyaca Köyünde İçme Suyu Tesisi çalışmaları kapsamında toplam 64,9 Km içme suyu isale hattı döşenmiştir.

Kaledere Köyü ve Akdere Köyünde 2 adet Su Deposu yapılması için çalışmalar sona yaklaşmaktadır,

Boztepe Köyü, Ayağıbüyük Köyü, Gökçam Köyü, Karaoğlu Köyü, Çingiller köyü ve Güloluk Köyü İçme suyu depolarının bakım onarımları devam etmektedir.

Bununla birlikte Büyük İncesu Köyü, Ayağıbüyük Köyü, Çadırhöyük Köyü, Şekerhacılı Köyü ve Gökçam Köyünde olmak üzere 6 adet İçme Suyu Sondajı yapılmıştır.

Çulhalı Köyünde Köy içerisinde Menfez geçişi yapılarak hizmete sunulmuştur.

Şekerhacılı Köyü İçme Suyu Tesisi ve Enerji Hattı Yapım işi ve Eşme Köyü Köyü İçme Suyu Tesisi ve Enerji Hattı yapım işi ise ihale aşamasındadır.

Sponsor
MuhabirSerkan ŞANSEVER
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikASKF’DEN SUNGURLU’YA ZİYARET
Sonraki İçerikMUHTARLAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz