Çorum’dan Sungurlu istikameti ile Sungurlu’dan Çorum yönüne yaklaşık 61 km’lik yolda kurulan Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) 15 Şubat’ta faaliyete geçti. Çorum’da günlük olarak yaklaşık 150 aracın hız ihlali yaptığı öğrenildi.

CEZALAR POSTA YOLUYLA GİDİYOR

Otomobillerin 110, minibüs ve otobüslerin 90, kamyon ve kamyonetlerin 85, panelvan tarzı araçların 100, motorlu bisikletlerin 45, tehlikeli madde taşıyan araçların da 60 kilometre hızla gitmesi gereken yolda yüzde 10 tolerans payı bulunuyor. Çorum’dan Sungurlu’ya, Sungurlu’dan da Çorum’a kadar olan bölgede sürücülerin ortalama hızları sistem tarafından tespit ediliyor. Hız limitlerine uymayan sürücülere cezalar posta yoluyla gönderiliyor.

EN DÜŞÜK CEZA 427 LİRAYA ULAŞTI

Hız sınırını %10’dan %30’a kadar aşmak 427 TL, %30’dan %50’ye kadar aşmak 888 TL, %50’den fazla aşmak ise 1823 TL’den trafik para cezasına dönüşüyor. Yetkililer, amaçlarının kesinlikle sürücülere ceza yazmak olmadığını belirterek, yaşanan ağır kazaların önüne geçmek olduğuna dikkat çekiyor.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DEVREYE ALDI

EDS sistemi, kısa bir süre önce İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından devreye alındı. Sistem şimdilik Sungurlu ve Çorum şehir içindeki geçişleri kapsamıyor.

Sponsor
Önceki İçerikCEYLAN; “ESER VE HİZMET SİYASETİ YAPIYORUZ”
Sonraki İçerikYoldan çıkıp takla attı : 2 yaralı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz