AHLATCI HOLDİNG’DEN “100 MİLYON DOLAR”LIK YATIRIM

Türkiye’nin ve Çorum’un önde gelen holdinglerinden Ahlatcı Holding, 100 milyon dolar (1,5 milyar TL)’lik 3 yeni fabrika kurmaya hazırlanıyor. İşadamı Ahmet Ahlatcı kuracakları yeni fabrikalar için Çorum OSB’den yer isteyeceklerini, verilmemesi halinde yatırımı Sungurlu OSB’ye yapacaklarını kaydetti.

Bin 200 kişinin istihdam edileceği fabrikalar hakkında bilgi veren Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Türkiye’de yalnız bir tane olan barut fabrikasının ve yan sanayisinin ikincisini Çorum’a kazandıracaklarını ve yapacakları 3 yeni fabrikada yılda 1.500 ton üretecekleri barutun yüzde 30-35’lik kısmını Makine Kimya Endüstrisi’ne vereceklerini, kalan kısmını ise ihraç edeceklerini söyledi.

FABRİKA YATIRIMI SUNGURLU’YA KAYABİLİR

Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nden yer talep ettiklerini dile getiren Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Çorum OSB’nin kendilerine yer vermemesi durumunda fabrikaları Sungurlu OSB’ye kurmayı düşündüklerini söyledi. Çorum OSB’nin vermeyeceklerini biliyoruz diyen Ahlatcı, “Biz talep ettik. Zamanında vermediler. Geçmişi açmayalım. OSB’nin yeni yönetimi var, OSB Müdürü Çorum için çalışan çok değerli bir insan. Yönetimle hiçbir derdimiz yok. 600 dönümlük yer talebimiz var. Barutun yüzde 30-40’ını MKE’ye (Makine Kimya Enstitüsü) yüzde 60’ını ihraç edeceğiz. Barutun hem hammaddesini hem kendisini üreteceğiz. İthalat yapmadan ihracat yapacağız. Yıllık 1500 ton kapasiteli tesis yapacağız”

BARUTUN HAM MADDESİNİ YAPAN FABRİKALARDA YAPILACAK

Barut üretiminde hammadde olmadan ithalat yöntemiyle barut üretimi yapıldığını vurgulayan Ahmet Ahlatcı, barutun hammaddelerini de üreterek tam anlamıyla yerli ve milli bir barut üretimi gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Barutun hammaddesini üreten fabrikalarını da yapacaklarını söyleyen Ahmet Ahlatcı, ithalat yapmadan ihracat yapacaklarını kuracaklarını nitrogliserin ve nitroselüloz fabrikaları ile barutun hammaddelerini de üreteceklerini açıkladı.

500 GENCE YAZILIM KURSU AÇILACAK

Ahlatcı ayrıca yazılım konusunda kendisini yetiştirmek isteyen 500 gence de yazılım kursu açacaklarını kaydetti.

Yazılım konusunun önemine de değinen Ahmet Ahlatcı, kursu başarıyla bitiren gençleri holdingleri bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerde istihdam edeceklerini dile getirdi.

Yazılım kursuna katılmak isteyen gençler ise ahlatcı.com.tr’den başvurularını yapabilecekler.

Sponsor
Önceki İçerikARABA TAŞIYAN TIR’IN LASTİKLERİ ALEV ALDI
Sonraki İçerikSUNGURLU’YA 4 HEKİM KADROSU TAHSİS EDİLDİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz