Çorum-Sungurlu ilçesi (D190.02) karayolu üzerinde kurulumu yapılan “Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi, 21 Haziran 2022 tarihinden itibaren çift yönlü olarak denetimlere başlandığı bildirildi. Ayrıca karayolu üzerinde bulunan kavşaklarda ise trafik güvenliğini tehlikeye düşüren sürücülere yönelik kırmızı ışık ihlali, seyir halinde cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri takmamak gibi denetimler yapılmaya başlandı.

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2021-2030 Karayolları Trafik Güvenliği Strateji Belgesi doğrultusunda, şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergâhlarda, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kullanılarak, hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla, İlimiz Çorum-Sungurlu ilçesi (D190.02) no.lu karayolu üzerinde bulunan, Sungurlu ilçe giriş-çıkış PTS’ler arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından kurulum yapılmıştır.

Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi ile hız ihlal denetimlerinde, trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi, yakalanma risk duygusunun artırılmasının hedeflendiği, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, hızdan kaynaklı meydana gelen trafik kazalarının azaltılması, minimum insan kaynağı ile en geniş sahanın tüm zaman dilimlerini denetleyen bir sistemdir.

Ankara yolu PTS Sungurlu giriş ile Çorum yolu PTS Sungurlu çıkış arası (5.9) km., Çorum yolu PTS Sungurlu giriş ile Ankara yolu PTS Sungurlu çıkış (5.9) km. olmak üzere çift yönlü olarak, Ortalama Hız Sisteminin bulunduğu bölgelere, sürücüleri bilgilendirmek amacıyla otomobiller için (82) km, Otobüs/Kamyonlar için (70) km olup diğer araçlar ise Karayolları Trafik Yönetmeliği 100. Maddesinde bertilen hız limitleri, Karayolları 73.Şube Şefliğince trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiştir. 

Bu bağlamda; Çorum-Sungurlu ilçesi (D190.02) no.lu karayolu üzerinde kurulumu yapılan “Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi’nin”, 21.06.2022 tarihinden itibaren çift yönlü olarak ortalama hız başlamış olup (D190.02) no.lu karayolu üzerinde bulunan kavşaklarda ise Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) üzerinden, trafik güvenliğini tehlikeye düşüren sürücülere yönelik (kırmızı ışık ihlali, seyir halinde cep telefonu kullanımı, emniyet kemeri takmamak vb.) denetimler yapılmaktadır.

Trafik güvenliğiniz için lütfen yasal hız sınırlarına uyalım” ifadeleri kullanıldı.

Sponsor
MuhabirSerkan ŞANSEVER
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikECZANE HIRSIZI POLİSTEN KAÇAMADI
Sonraki İçerikBAŞKAN ŞAHİNER, MUHSİN DERE’Yİ ZİYARET ETTİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz