Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olduktan sonra doğduğu köye yerleşen emekli Astsubay, 15 dekar alanda yetiştirdiği deveci armudunun hasadına başladı. Çocukluk hayalini gerçekleştirdiğini söyleyen Yüksel Apaydın, 50 ton ürün beklentisi olduğunu söyledi.

Jandarma Komutanlığı’ndan emekli olduktan sonra doğduğu topraklara dönen Emekli Astsubay Yüksel Apaydın, ilçeye bağlı Karakaya Köyü’nde damla sulama sistemi ile bahçesinde armut yetiştirmeye başladı.

Amatör olarak başladığı armut yetiştiriciliği işine daha sonra profesyonel olarak devam ettiğini hatırlatan Apaydın, “Bin 200 adet ağacım var. Şimdi ağaçlar 9 yaşındalar, ağaç başı 25 kilogram verim almaktayım, bu yıl da 50 ton deveci armudun hasadını yapmaktayız” dedi.

9 yıl önce emekli olduktan sonra deveci armudunun bu bölgede de yetişebileceğini düşünerek, 35 dönüm üzerinden 15 dönümünü deveci armuduna ayırdım diyen Apaydın, “15 dönüm alanda yaklaşık 1200 yarı bodur armut ağacım var. Bu sene 8. yaşı dolan bu ağaçlardan tahmin ediyorum 50 ton civarında bir ürün elde edeceğim” dedi.

ÇOCUKLUK HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GELDİM

İlk geldiğimde bu alana bahçe tesis etmeye çalıştığımda burası atıl vaziyette bir araziydi diyen Apaydın, “Burası dedemin bağıydı ve benim çocukluğum bu bağda bağ beklemekle geçti. O zamanlar böyle bir hayalimiz vardı. Emekli olduktan sonra da geldim ve hayalimi gerçekleştirmek için başladım. Şuanda da çalışıyorum. Üst taraflar özellikle ham toprak şeklinde atıl araziydi. Buraları bahçe haline getirebilmek için epey bir emek harcadık. Bu şekilde neticesini aldığımız zaman o yorgunlukların hiçbir tanesi aklımıza gelmiyor” dedi.

700 GRAM ARMUTLAR İRİLİĞİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Her boydan armudun yetiştiğini söyleyen Apaydın, bazı armutların 700 grama ağırlığında olduğunu ve iriliğiyle dikkat çektiğini belirtti. Armutların tamamen organik şartlar altında yetiştirildiğini belirten Apaydın, 700 grama kadar olan armudu görenlerin hayrete düştüğünü ifade etti.

HASAT 8 GÜN DEVAM EDECEK

Armut hasadını 9 bayan 3 erkek olmak üzere 12 çalışan ile gerçekleştirdiğini ve yaklaşık 8 gün devam edeceğini söyleyen Apaydın, “Bayanlardan toplamacılar var, boylarına göre ayıranlar var. Erkek çalışanlarımız da bayanların yetişemediği alanlara merdivenlerle üst dallarda ki hasadı gerçekleştiriyor” dedi.

İÇ PİYASADA DEĞERLENDİRECEĞPİZ

Yetiştirdiği armutları iç piyasada pazarlayacağını söyleyen Apaydın, “Daha önce Çorum’da bazı firmalara toplu olarak veriyordum ancak bu sene istediğimiz fiyatı bulduramadığımız için, maliyetimizi kurtarmadığı için iç piyasa da Sungurlu ve Çorum bölgesinde pazarlamayı hedefliyorum. Bununla ilgili market, manav ve Pazarcı esnafıyla görüşmelerimiz var” ifadelerini kullandı.

Sponsor
MuhabirSerkan Şansever
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerik40 KİLOLUK LAHANALAR ŞAŞKINA ÇEVİRİYOR
Sonraki İçerik1.AMATÖR KÜMEDE MAÇLAR BAŞLIYOR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz