Sungurlu’da bir zamanlar çiftçinin yoğun bir şekilde harman zamanı kullandığı patoz makinaları biçerdöverlerin giremediği ekili alanlarda halen kullanılmaya devam ediyor.

Önceki yıllarda çiftçinin buğday, arpa ve nohut hasadı yaptığı patoz makinaları, harman zamanı artık sadece biçerdöverlerin giremediği sarp alanlardaki hububat ekili alanların hasadında kullanılıyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Mühendisleri Hicabi Berişbek, Bilal Savaş ve Rıza usta ve Teknikler Doğan Yazdıç köye giderek kontroller gerçekleştirdi.

İlçeye bağlı Balkaya Köyü’nde çiftçilikle uğraşan eski Emniyet Müdürü Osman Arslan, “Günümüzde eski patoz makinalarının yerini modern biçerdöverler aldı. Köylerde kullanımı her geçen yıl yaygınlaşan biçerdöverler, aynı anda hem saman yapıp, hem de daneleri depoladığı için iş gücü, maliyet ve zaman açısından çok daha avantajlı.

Ancak bazı ekili alanların yollarının dar ve biçerdöverlerin geçmesine uygun olmaması yüzünden buralarda biçerdöverlerle hasat yapamıyoruz. Bu durumda hasadı patoz makinalarıyla yapmak zorunda kalıyoruz. Meşakkatli olsa da eski hasat dönemlerini hatırlama açısından patozla hasat eğlenceli oluyor” dedi.

Sponsor
MuhabirSerkan Şansever
KaynakSungurlu'nun Sesi Gazetesi
Önceki İçerikBİÇERDÖVERLER DANE KAYBINA KARŞI DENETLENDİ
Sonraki İçerikKÖSTEBEK TABANCASI YANLIŞLIKLA PATLADI : 2 KİŞİ YARALANDI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz