Sungurlulu hemşehrimiz Mesut Karaağaç, dedesine ait bir tarlada bulunan tarihi değere sahip yaklaşık 40 cm uzunluğunda 15 cm çapında içi boş bir taşı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’ne inceletmek üzere gönderdi. İlgili uzmanlar tarafından yapılan inceleme sonucu, taşın, hortumlu memeli bir hayvana ait diş fosili olduğu ortaya çıktı.

Mesut Karaağaç’ın dedesi Hacı Tanrıkoluoğlu tarafından yaklaşık 10 yıl önce bulunan ve damadı Hüsamettin Karaağaç’a hediye edilen taş, Mesut Karaağaç tarafından fark edildiğinde tarihi önem taşıdığı düşünülmüş ve ilgili kuruma gönderilmişti.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü Paleontoloji birimi tarafından, taşın, hortumlu memeli bir hayvana ait diş fosili olduğu belirtildi. Fosilin bulunduğu bölge, türünün nadir bulunan örneklerinden olması nedeniyle büyük ilgi çekiyor.

Paleontoloji birimi, Mesut Karaağaç ile iletişime geçerek, fosilin bulunduğu bölgeyi Ağustos sonu veya sonbahar aylarında ziyaret etmeyi ve etrafta başka fosillerin bulunup bulunmadığının araştırmayı istediklerini belirtti. Ayrıca, bölgenin jeolojik incelemesinin yapılması ile fosilin yaşı hakkında tahminde bulunulabileceği de ifade edildi.

Mesut Karaağaç, bu önemli keşifle tarihe ışık tutabilecek bir buluntuyla karşı karşıya olduklarının farkında. Ayrıca, Mesut Karaağaç, fosilin MTA müzesine bağışlayacaklarını da söyledi.

Bu keşif, tarihi ve bilimsel değeri olan buluntuların korunması ve araştırılması adına örnek teşkil ediyor. Bu tür duyarlı davranışlar yerel tarihin daha iyi anlaşılması adına büyük önem taşımaktadır.

Sponsor
MuhabirSerkan Şansever
KaynakSungurlu'nun Sesi Gazetesi
Önceki İçerikSUNGURLU’DA SARI KIZ’ PANİĞİ
Sonraki İçerikARPA YÜKLÜ KAMYON DEVRİLDİ : 1 YARALI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz