Sungurlu’da çiftçilikle uğraşan 76 yaşında ki Nurettin Gönültaş,  ilerleyen yaşına rağmen çalışkanlığı ile gençlere taş çıkartıyor.

Emekli olduktan sonra yerleştiği diktiği fidanlarla köyünü yeşile büründüren Gönültaş, adeta arı gibi çalışıyor. On parmağında on marifet olan Gönültaş, azmiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

1994 yılında Milli Kütüphane’den emekli olduktan sonra ilçeye bağlı Yeşilyurt Köyü’ne yerleşen ve kendisine “toprak dede” diyen Gönültaş, “Köyümün adı Yeşilyurt ama ben geldiğimde bir tane bile yeşillik yoktu. TEMA Vakfı’na üye olduktan sonra ufak ufak ağaçlandırmaya başladım. Tapulu alanıma 11 dönüm bademlik yaptım. Kendi bahçemde ise 300’e yakın meyve ağacı bulunuyor” dedi.

Toprağı boş, kuru görmeye dayanamıyorum diyen Gönültaş, “Her yer yeşil olmalı. Hem aşılama yapıyorum, hem de ağaç dikiyorum. Devlet arazisine bile ağaç dikiyorum. Beni gören diğer köylülerim de çevresini ağaçlandırmaya başladı. Şimdi köyüm, adının hakkını veriyor” diye konuştu.

“ÇORUM’UN EN GÜZEL BALINI ÜRETİYORUM”

Hem çiftçilik hem de arıcılık yaptığını söyleyen Gönültaş, “140 dönüm arazim var. Arpa ve buğday ekiyorum. Onun haricinde arıcılıkla uğraşıyorum. Şuanda 160 kovan arım var. Şuanda oğul zamanı. Oğul alıyorum. Çorum’un en güzel balı olan ‘Kapari Balını’ üretiyorum. Bu bölgede benim ürettiğim  balı, başka yerde bulamazsınız” dedi.

“HİÇ BOŞ VAKTİM YOK”

24 saat çalıştığını söyleyen Gönültaş, “Sabah 7’de kalkıyorum ve çalışmaya başlıyorum. Önce bahçeye, daha sonra arılara ve vakit bulursam da araziye çıkıyorum. Neredeyse hiç boş vaktim yok” dedi.

Gençlere tavsiyelerde bulunan Gönültaş, “Kahve köşelerinde vakit geçireceklerine, bir işin ucundan tutup, üretime yönelmeliler” ifadelerini kullandı.

Sponsor
Önceki İçerikON NUMARA SUNGURLU’YA ÇIKTI!
Sonraki İçerik25 sanık 453 yıl hapis cezasına çarptırıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz