Sungurlu’da ilkokul birinci sınıf öğrencileri İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından işitme tarama testine tabi tutuluyor.

Yeni doğan bebeklerde uygulanan işitme tarama testi artık ilkokul birinci sınıflarda da uygulanıyor. İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılan işitme tarama testi ilçemizdeki bütün birinci sınıf öğrencilerine uygulanacak.

Yapılan açıklamada, “İlkokul 1. sınıf öğrencisini işitme tarama testlerine tabi tutuyoruz. Çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Çünkü işitme kaybının çocukların gelişiminde ve okul başarısında çok önemli bir yer tuttuğunu bilerek yola çıktık. Onların bir işitme problemi varsa bunun erken dönemde teşhis edilmesi ve önlem alınması, o yavrularımızı geleceğe daha iyi hazırlanmasında çok önemli bir rol üstlenecektir.

İşitme taramasının amacı, işitmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve işitmesi normal olmayan olguları erken dönemde tanımaktır. İşitme taraması ile, işitme kayıpları enfeksiyonlar, travmalar ve progresif işitme kaybı yapan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir. Tarama programı ile çocuklarda bu hastalıkların erken tanısı konabilecek ve gerekli tedavi ve rehabilitasyonları yapılabilecektir.

Sponsor
MuhabirSerkan ŞANSEVER
KaynakSungurlu'nun Sesi
Önceki İçerikSUNGURLU’DA EVDE AŞI UYGULAMASI DEVAM EDİYOR
Sonraki İçerikOKULLARDA SAĞLIKLI BESLENME VE DİYABET KONULU EĞİTİM VERİLDİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz